Biometrie

Trikum, jak obelstit identifikacni systemy, ktere jste videli ve filmech Demolition Man a Minority Report, jiz odzvonilo


Dulezitost spolehlive a rychle identifikace osob stoupla v posledni dobe zejmena s ohledem na narust teroristickych utoku. Jeden z nejspolehlivejsich zpusobu identifikace osob nabizi biometrie. Na rozdil od identifikacnich karet, od tech nejprimitivnejsich s pouhou fotografii az po ty, zalozene na implementaci ruznych kodu a pracujicich bud na magnetickem principu anebo s pocitacovym cipem, biometrie je souhrn metod identifikace osob zalozen na vyuziti vnejsich a vnitrnich charakteristik lidskeho tela (otisky prstu, DNA, duhovka). Z ruznych zpusobu identifikace se jevi jako nejspolehlivejsi metoda, ktera je zalozena na ocni duhovce, tzv. Iris Identifying System (IIS). Ocni duhovka kazdeho cloveka je vyjimecna. Dokonce i jednobunecna dvojcata maji rozdilne duhovky. Proto je IIS jeste spolehlivejsi nez DNA test. Vetsinu patentu ohledne IIS vlastni americka firma Iridian. Jeji prumyslova verze IIS snima 247 ruznych detailu ocni duhovky, ktere pak procesor promeni v digitalni soubor. Staci jeden pohled do kamery, aby napojeny pocitac rozpoznal identitu prislusne osoby a rozhodl o udeleni anebo odmitnuti vstupu.

Ti, kteri videli hollywoodsky film Demolition Man ale vedi, ze i tento system lze obelstit. Vzpominate si, jak zlocinec, ktereho ztvarnil Wesley Snipes, pouzil oko strazce, aby unikl z vezeni? Ve Spielbergovem filmu Minority Report byly zase pouzity ke stejnemu ucelu specialni kontaktni cocky. Aby k tomu nemohlo v budoucnosti dojit, resi nedavno publikovan US patent US6542624 japonskeho vynalezce Takahiro Ody. Nove navrzeny IIS umoznuje rozpoznat, zda duhovka je stale soucasti zijiciho oka, anebo zda se jedna o jeji umelou imitaci. Novy system snima ocni duhovku a soucasne ji ozaruje viditelnym svetlem a infracervenym zarenim. Cilem je vyvolat fyziologicke reakce v ocni duhovce, ktere jsou pak vyhodnoceny pocitacem. Ten pak nasledne urci, zda vyvolane reakce byly primerene anebo se jedna o falzifikat ci odumrelou duhovku.

V podobnem duchu se nese i PCT patentova prihlaska WO0109816 vynalezce Stephena Marksteinera z Mnichova, jejiz system umoznuje vyhodnotit, zda prst predlozen k identifaci pomoci otisku je soucasti zijici lidske tkane. Tento system vyuziva toho, ze lidska kuze se sklada z ruznych vrstev s odlisnou elektrickou vodivosti, ktera se zacina rychle menit v pripade, ze tkan odumira. Prst je nejdrive podroben elektrickemu napeti o promelive frekvenci. Vysledky mereni elektrickeho odporu a vodivosti pri ruznych frekvencich jsou pak porovnany s vysledky mereni na zive tkani, ulozene v pameti pociatce. Posloupnost frekvenci zvolena Merksteinerem pak umoznuje bezpecne odlisit zivou tkan od mrtve.

Pro zajemce uvadim, ze plne zneni uvedenych publikaci je volne pristupne v on-line knihovne www.epoline.org. Potrebujete pouze vyplnit publikacni cisla US6542624 a WO0109816. On-line knihovna www.epoline.org je patrne jednim z nejvetsich svetovych zdroju informaci. Pouze v pripade 3 nejvetsich svetovych patentovych uradu zahrnuje pres 17 milionu dokumentu. Stav pocatkem tohoto mesice byl 7.078.867 US, 1.338.478 evropskych a 8.855.470 japonskych publikaci.


Alexander Moroz September 10, 2003